SONY DSC
Zakładanie trawnika w kilku krokach.
Wrzesień to doskonały czas na założenie trawnika. Zarówno temperatura powietrza jak i gleby sprzyjają kiełkowaniu nasion i wzrostowi młodej trawy. Przy odpowiedniej pielęgnacji młody trawnik zdąży urosnąć i odpowiednio ukorzenić się przed zimą. Jedną z głównych przyczyn złego stanu trawnika może być przesuszenie. Ale także zbyt mokra gleba, zacienienie, za niskie lub zbyt wysokie koszenie. Przyczynami może być także zbyt kwaśna lub mało żyzna gleba.

Zaplanowanie zakresu koniecznych prac i działań.
Na przykład czy jest potrzebne nawożenie lub odkwaszanie, czy trawnik będzie na tej samej powierzchni, czy też zmieniamy jego granice, jaka metodą zakładamy z siewu czy z rolki.

Pozbycie się starej darni oraz uporządkowanie terenu.
Z małej powierzchni można zerwać całą darń. Przy większej powierzchni najlepszą metodą jest wykonanie oprysku herbicydowego. Po 2 tygodniach całość uprawiamy za pomocą glebogryzarki. Należy uprzątnąć korzenie czy kamienie.

Przygotowanie gleby.
Na tym etapie musimy poprawić strukturę gleby. Przy glebach lekkich dodać np. torfu odkwaszonego, gotowej ziemi lub kompostu. Dla gleb ciężkich piasku, aby rozluźnić ich strukturę. Jednocześnie możemy zastosować nawożenie i odkwaszanie gleby.

Założenie nawodnienia i położenie siatki przeciw kretom.
Po przygotowaniu gleby układamy przewody ponieważ leżą dość płytko (ok. 30 cm). Nie trzeba od razu zakładać zraszaczy można tylko wprowadzić węże, do których je podłączymy. Siatkę rozkładamy po rozprowadzeniu instalacji nawodnieniowej. Kładziemy ją na głębokości 10 cm.

Wyrównanie powierzchni.
Najpierw grabimy szerokimi grabiami „na krzyż”. Po wyrównaniu całość wałujemy również „na krzyż”. Po wałowaniu ponownie grabimy i likwidujemy pozostałe drobne nierówności.

Wysiew nasion i pielęgnacja.
Wykonujemy to podczas bezwietrznej, pochmurnej pogody. Nasiona dzielimy na dwie części i wysiewany „na krzyż”. Do przykrycia stosujemy grabienie lub tzw. kolczatkę. Całość ponownie wałujemy i podlewamy, uważając aby nie wypłukiwać nasion. Natomiast trawnik z
rolki zaczynamy układać wzdłuż najdłuższego i najprostszego boku. Nadmiar trawy odcinamy sztywnym, ostrym nożem. Po ułożeniu całość wałujemy i solidnie podlewamy. Bez względu na metodę zakładania, głównym zabiegiem jest podlewanie. Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 8 cm.

Źródło: „Mój Ogródek” wrzesień 2016 Nr 09/2016.