Wrzesień sadzimy kwiaty cebulowe.
We wrześniu można bez problemu dostać różnorodne kwiaty cebulowe za nie wielką cenę nie tylko w sklepie ogrodniczym. Warto zaopatrzyć się w te piękne kolorowe kwiaty, posadzić je aby wiosną cieszyły nas swoim barwnym widokiem. Jesienią sadzi się przede wszystkim kwiaty cebulowe kwitnące wiosną. Najpopularniejsze z nich to Tulipany, Hiacynty, Krokusy i Narcyzy. Można także posadzić Irysy angielskie i holenderskie, Szafirki czy Przebiśniegi. Warto jednak wymienić tu też tak wspaniałe i ciekawe gatunki jak czosnek ozdobny o ogromnych kulistych kwiatostanach, cebulice czy szachownice. Oprócz wielu gatunków wytwarzających typowe cebule, do tej grupy potocznie zalicza się również wiele bylin wytwarzających bulwy i kłącza. Dlatego jako kwiaty cebulowe sadzone jesienią sprzedaje się też m. in. lilie ogrodowe i piwonie. W tej grupie roślin znajdziemy również gatunki kwitnące już tej samej jesieni, takie jak szafran – krokus jesienny oraz zimowit jesienny.

Kwiaty cebulowe – terminy sadzenia
Nie ma jednego terminu sadzenia dla wszystkich kwiatów cebulowych. Ogólnie to koniec lata lub początek jesieni, ale każdy gatunek ma inne wymagania. Zbyt późno posadzone cebulowe mogą nie przetrwać zimy albo nie zakwitnąć. Cebulki kwiatów powinny być posadzone na tyle wcześnie, by zdążyły się ukorzenić przed zimą. Sadzenie, w zależności od gatunku, zaczyna się w sierpniu, a kończy w październiku. Kupując kwiaty cebulowe należy sprawdzić termin sadzenia. Producenci na opakowaniu informują nas o najlepszym terminie sadzenia danej cebulki.

Warto wiedzieć
Głębokość sadzenia kwiatów cebulowych trzeba dostosować do rozmiarów sadzonych cebul. Zazwyczaj cebule sadzi się na głębokość równą 2- lub 3-krotności wysokości danej cebuli. Na glebach lekkich cebule kwiatowe można sadzić nieco głębiej, zaś na glebach gliniastych, bardzo zwięzłych, cebule umieszczamy niego wyżej. Przed przystąpieniem do jesiennego sadzenia kwiatów cebulowych, należy odpowiednio przygotować stanowisko sadzenia. Przede wszystkim ziemię należy oczyścić z chwastów, przekopać i spulchnić. Strukturę i żyzność gleby warto poprawić, dodając do niej kompost, odkwaszony torf ogrodniczy lub dobrze przekompostowany obornik.