Jeżeli pragniemy aby nasz ogród był słoneczny nawet w pochmurne dni wówczas warto posadzić rudbekię. Roślina ta jest łatwa w uprawie, a jej żółte piękne kwiaty kwitną przez długi czas ciesząc swoim pięknym widokiem.

Charakterystyka

Rudbekia (Rudbeckia L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych, obejmujący ok. 15 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. W Polsce w środowisku naturalnym występują tylko dwa gatunki: rudbekia naga i rudbekia owłosiona. Nazwę rudbekia nadał roślinie Karol Linneusz, aby uhonorować jednego ze swoich profesorów – Olafa Rudbecka.

Byliny, rośliny jednoroczne lub dwuletnie o wzniesionych pędach wysokości (w zależności od gatunku) od kilkudziesięciu cm do 3 m. Kwiaty zebrane w koszyczki. Brzeżne kwiaty języczkowe w koszyczkach są duże i jaskrawe. Ich wewnętrzny purpurowo-czarny koszyk, otoczony jest podłużnymi płatkami w odcieniach przechodzących od złotożółtego do brązu i przypomina szeroko otwarte oko.

Kwitnie od połowy lipca do końca września. Długi okres kwitnienia to cecha charakterystyczna wszystkich roślin z tej rodziny.

Uprawa

Rudbekia nie jest wymagającą rośliną rośnie na każdej glebie jednak lubi ziemię lekką i dobrze przepuszczalną. Najlepiej lubi miejsca suche, słoneczne ewentualnie półcieniste. Dobrze znosi upalne dni jednakże dla jej lepszej kondycji w okresie suszy warto ją podlewać tyle że z umiarem ponieważ nie znosi nadmiernej wilgoci. Można ją nawozić kilka razy do roku jest odporne i nie choruje. Jest to wyjątkowy kwiat odporny zarówno na suszę jak i na przymrozki. Rudbekia sama rozmnaża się z nasionek. Wiosną widać jak kiełkują wokół rośliny macierzystej. Czasami bywa kłopotliwa ponieważ rozsiewa się tam gdzie chce. Można także ją rozmnożyć wiosną przez podział starej kępy. Rudbekia jest bardzo efektowna jeżeli posadzimy ją na rabatach czy klombach w dużych kępach. Natomiast jej żółte i złote kwiaty na pewno nadadzą naszemu ogrodowi słonecznego blasku.