Budleja Dawida (Buddleja davidii) to silnie rosnący krzew ozdobny, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Posiada długie charakterystyczne kwiatostanach (30-70 cm) w kształcie kolby zwisające na końcach pędów jednorocznych. Krzew ten ma rozłożysty przekrój a jej pachnące kwiaty swym pomarańczowym lub żółtym oczkiem, wabią owady.

Charakterystyka

Kwiaty budlei są drobne, zebrane w długie (nawet 30-centymetrowe) gęste kwiatostany, wyrastają na końcach pędów. Rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Kwitnienie trwa od początku sierpnia aż do października. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.
Budleja przyjemnie pachnie i masowo obsiadają ją motyle, w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem.

Uprawa

Budleja lubi żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas upałów i w okresie suszy szybko więdnie, dlatego też trzeba wtedy ją obficie podlewać. Ponieważ ma duże wymagania pokarmowe, w okresie wegetacji powinien być 2-3-krotnie nawożona nawozami wieloskładnikowymi. Lubi stanowisko słoneczne i zaciszne.

Budleja Dawida lubi mocne cięcie wiosną. Coroczne przycinanie pędów poprawi nie tylko kwitnienie, lecz także ogólną kondycję rośliny. Warto jest nawet nieco opóźnić cięcie aby nie narazić rośliny na przemarznięcie. Motyli krzew przycinamy o połowę jej wysokości, ale nie niżej niż 1 m od ziemi. Bardzo stare pędy wycina się 10 cm nad ziemią, w następnych latach wyrosną z nich młode pędy.
Budleja jest niestety mało odporna na mrozy i może się zdarzyć że przemarza. Dlatego też należy pamiętać aby chronić ją w tym okresie przez okrywanie kopczykiem ziemi czy kory. Można także sadzić ją w cieplejszych miejscach ogrodu.

Sadzenie

Budleję Dawida sadzimy wiosną. Najlepiej sadzić jednoroczne lub dwuletnie rośliny. Starsze źle się przyjmują, gdyż wykopywane ze szkółki mają przeważnie uszkodzony system korzeniowy. Dlatego najlepiej kupować sadzonki budlei w pojemnikach, u których mamy pewność, że system korzeniowy jest nietknięty.
Budleja Dawida to okazały krzew ozdobny o dekoracyjnych kwiatostanach, który warto posadzić w ogrodzie. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem pięknych motyli w ogrodzie.